A nyugati orvoslásban a menopauza szindrómának nevezett tünetcsoportot rendszerint hormonpótlással kezelik, ami számos mellékhatással is járhat. A hagyományos kínai orvoslás ezzel szemben a természetes gyógymódokat - a gyógynövények és az akupunktúra hasz
Az idei Kínai-Magyar Hagyományos Kínai Orvosi Konferencián a férfiakat és nőket egyaránt érintő klimax szindróma természetes kínai orvoslási módjára hívta fel a figyelmet Dr. Chen Zhen (ejtsd: Csen Zsen) TCM oktató, a HKOME - Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesületének főtitkára.
Jellemző tünetekA menopauza előtti és utáni időszak a nők többségénél átlagosan 44-55 éves korban zajlik le. A havivérzés megszűnése számos kellemetlen tünettel járhat, például hőhullám, szédülés, fülzúgás, ingerlékenység, álmatlanság, szívdobogásérzés, kedvetlenség, alsó végtagok duzzanata, a menstruáció kimaradása, rendszertelenné válása.
E tünetek enyhítésére a 40-es évektől a nők hormon tartalmú tablettákat kezdtek szedni, amelyek valóban képesek a változó korba lépett nők életminőségének javítására, azonban a pozitív hatások eltúlzása túlságosan széleskörű alkalmazáshoz és az ilyen típusú gyógyszerek válogatás nélküli felírásához vezetett, magyarázta Dr. Chen Zhen.
Egy 1997-ben az USA-ban végzett klinikai kísérlet szerint a női hormontartalmú gyógyszerek hosszútávú szedése növelheti egyes szív- és érrendszeri betegségek, illetve az emlőproblémák kialakulásának kockázatát. Továbbá, mivel a szteroid tartalmú hormongyógyszereket a máj választja ki, annak hosszú távú terhelése kedvezőtlenül befolyásolhatja a máj glikogén szintézisét és raktározását.
Hormonhatású gyógynövények?Az elmúlt években tudományos kutatások mutattak rá arra a tényre, hogy bizonyos növények olyan biológiailag aktív anyagot tartalmaznak, amely kémiai szerkezete megegyezik a női hormonokéval. Ez a kémiai anyag megtalálható bizonyos babfélékben, gabonafélékben, zöldség és gyümölcsfélékben, például szójabab, búza, fekete szójabab, napraforgó mag, körte, vöröshagyma stb. Mind közül talán a szójabab a legismertebb, amely a női hormonhoz hasonló természetes anyagot, isoflavonoidot tartalmaz, mely alternatívát jelenthet a hiányzó hormonmennyiség pótlására, mutatott rá Dr. Chen Zhen.
A tünetek alapján kiválasztható a hatásában legmegfelelőbb táplálék, így javítható a közérzet, késleltethető az öregedés és megelőzhetőek a betegségek. Például túl gyakori menzesz vagy erős vérzés esetén vérszegénység léphet fel, azonban olyan vastartalmú és fehérjedús ételekkel táplálhatjuk a vért, mint például a shitake gomba, a fafül gomba, a sertés máj, az angyalgyökér, a babfélék és a magas C-vitamin tartalmú jujuba, lícium vagy galagonya. Természetesen nem elhanyagolható szempont a stressz-mentes, boldog életvitel kialakítása sem.
Férfiklimax
Dr. Chen Zhen előadásában arra is felhívta a figyelmet, hogy a női klimaxhoz hasonló folyamat a férfiak életében is lejátszódik: a herék funkciócsökkenése az öregedés velejárója. A tünetek gyógyszeres kezelése, a férfihormonok pótlása - ugyanúgy, mint a nők esetében - különböző negatív mellékhatásokkal járhat, például prosztata problémák alakulhatnak ki. A hagyományos kínai orvoslás azonban cink, magnézium és szelén megfelelő mennyiségű bevitelével, gyógynövény kivonatok, omega-3 zsírsavak, valamint tökmagolaj kombinációjával természetes módon kezeli a férfi klimax okozta panaszokat.
"Ma már tudományos kutatások és klinikai tapasztalatok támasztják alá a kínai hagyományos orvoslásban régóta alkalmazott természetes módszerek eredményességét és az akupunktúra kedvező hatásait. Ezért tartjuk fontosnak, hogy Magyarországon is egyre többen megismerjék a TCM (Traditional Chinese Medicine) előnyeit." - mondta Dr. Chen Zhen professzor.
DR. CHEN PATIKA
A magyar lakosság az európai szinthez képest élen jár a gyógyszerfogyasztásban, és a megrögzött rossz táplálkozási szokások is hozzájárulnak számos betegség kialakulásához. Ezek megelőzésében kíván segíteni az 1994 óta Magyarországon működő Dr. Chen Patika. 2006-ban a társaság és a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum között együttműködési szerződés jött létre, melynek célja a magyarországi TCM növényi gyógyszereinek kutatás - fejlesztése. A Dr. Chen Patika legfőbb szakmai és tudományos tanácsadója Dr. Chen Zhen, de mindennapi munkájukban számos tudós, orvos és gyógynövény-szakértő vesz részt. Ennek is köszönhető, hogy főként természetes alapanyagokból készült termékeik teljes mértékben megfelelnek az európai előírásoknak.
Kommentáld!