Hetek óta kérdezik ismerőseim, barátaim és virtuális barátaim, én hogy csinálom.
Vannak akik olyan szerencsések, hogy ettek már belőle télen, ahogy én készítettem el, vagy saját maguk elkészítve, mert megajándékoztam egy üveggel.Tőlük mindenképpen jogos a kérdés:- Hogy csinálod, mitől roppanós a paprika, miért nem főt szét?Akik nem ismernek annyira, azok pedig azt kérdezik:- Mit teszel bele? és én fülig érő szájjal válaszolom:- Hát paprikát és paradicsomot.- Jó, jó de milyen tartósítószert? és én örömmel mondom ki végre, amit már az elején szerettem volna szívem szerint, hisz ez a legfontosabb:- Semmit, nincs benne:))))Persze jön az újabb kérdés:- Akkor mitől áll el?- Attól, hogy szívvel-lélekkel csinálom, már akkor is amikor elültetem a magot a kertemben, attól, hogy egész nyáron jelen vagyok a paradicsombokorjaimnak, paprikáimnak, attól, hogy természetesen nem használok vegyszert a kertemben ( bár ennek nem is szabadna ma már kérdésnek lenni), attól hogy a Nap érlelte és akkor szedtem le, amikor eljött az ideje a befőzésnek, attól, hogy ..... és végül attól, hogy tisztán teszem el (ebbe beletartozik az üveg tisztasága és a zöldség tisztasága), légmentesen lezárom és hőkezelem.És még valami: testileg, lelkileg, szellemileg rákészülök, ráhangolódok, öröm van bennem és végül (bár ezt már az elején szoktam meggyújtani) ég egy mécses (betartva a biztonsági szabályokat).
Lecsó télireHozzávalókpaprikaparadicsom
Most tisztítva/nettó 4 és fél kiló paradicsom és 2 és fél kiló paprika.
(A mennyiség csak tájékoztató jellegű, jelentősen eltér a "házi" paprika súly/térfogat aránya a "boltiétól. Jelentősen eltérhet a hozzávaló paradicsom mennyisége, attól függően, hogy sűrű vagy lédús paradicsom áll rendelkezésünkre. Ebben az esetben a lédúst javaslom.)
Sosem szoktam egyszerre nagy mennyiséget befőzni, pl.
paradicsomlét már háromszor főztem, de egyszerre csak 7-8 kg-ot. Így is meglesz a 35-40 liter. Az oka a következő: a kertem nem túl nagy, ahogy érnek be a zöldségek, gyümölcsök úgy dolgozom fel, ennyit szedek le egyszerre.
Ha valamiből egyszerre több terem, akkor is. Többnyire magamra számíthatok (igaz segít a családom ha kérem, de ha lehet nem kérem, hisz mindenkinek megvan a saját feladata:) ennyit bírok jó kedvvel, örömmel, időben egyszerre, a lényeg, hogy amit csinálok örömmel, jó kedvvel teszem, egyébként hozzá sem fogok:)
Tehát a lényeg, hogy általában a paprika mennyiségének kétszeres mennyisége a paradicsom. Igaz amikor üvegbe rakom a lecsót, akkor az 1/3 paradicsomlé megmarad, de azt külön töltöm üvegbe, megjelölöm és télen pl. töltött paprikához mennyei:) hisz benne van a paprika íze is.Bár most azonnal felhasználtam, hogy mire arról külön írok, hamarosan:))
Menete:
A leszedett paradicsomot megmosom, az üvegeket ( a tűzhely mellé rakom, mellé a megfelelő kupakot vagy celofánt, kötözőanyagot) és a száraz dunsztot is előkészítem*.Forralok vizet, a paradicsomok tetejét
keresztirányba bemetszem, végüket kivágom és egyszerre 5-6 darabot a vízbe dobok, 2-3 perc alatt fellazul a héja, majd szinte egyetlen mozdulattal kibújtatom a paradicsomot a kabátjából. ( Vigyázat nagyon forró, a kesztyűskéz vagy villa használata megoldást jelenthet.)Egy fazékban gyűjtögetem, majd botmixerrel összeturmixolom ( a paradicsom előkészítéséről részletesen írtam
itt:) és bekapcsolom alatta takarékra vagy a legkisebb fokozatra a hőt.
A paprikákat megmosom, megtisztítom, magházukat kivágom (pont, mint töltött paprika készítés előtt), magokat kirázogatom és felszeletelem: úgy szoktam, hogy a magház felől majdnem végig bemetszem és felkarikázom (bár így már nem karika, tudom:) az oka, hogy, a szinte nyers paprikaszeletekkel könnyebb legyen a dolgom amikor üvegbe rakom, hisz forró.Ekkorra a paradicsom is felforr.A paprikát kb 3-4 felé osztom képzeletben.Az első adagot a forró paradicsomba öntöm, megkeverem, várok 2 percet ( ennyi elég, hogy a paprika átforrósodjon:) és máris rakosgatom az előkészített üvegbe/üvegekbe. Egy nagyobb evőkanállal szoktam, hisz a paprika nyers, így könnyebb vele bánni, mint merőkanállal. Amikorra, picit megnyomkodva teli rakom az üveget, akkorra a paradicsomlé is az üveg válláig ér, még néhány kanálnyit kell rátenni, hogy tele legyen, tehát a paprikával teli üveget megtöltöm a forró paradicsomlével. Azonnal lezárom és a száraz dunsztba teszem.Ha kiszedtem az összes paprikát, jöhet a következő adag: bele a forró paradicsomba, átforrósítom 2-3 perc nem több! és szedem az üvegbe. Hamar megvan ennél a mennyiségnél.
MegjegyzésA percek megadásánál a fent megadott mennyiséget vettem alapul.5 db 700 ml-es üveggel lett és több mint 1 liter paprika aromával átitatott paradicsomlé maradt:)Természetesen ízlésünknek megfelelően mehet bele erős paprika is. A fotókat dunsztolás után készítettem.
*Száraz dunsztEgy nagy kosarat kibélelek takarókkal, több rétegben, kispárnákkal körbe rakom.Beleterítek egy régi abroszt és így sorakoztatom bele a kész forró üvegeket.Ráhajtogatom ami kimaradt és a tetejére is kerül párna.Plusz ráterítek egy takarót.Ebben a fészekben hagyom kihűlni, ez akár két nap is lehet:)
|
Íme: Őt 1 évvel ezelőtt zártam üvegbe |
ÖsszefoglalóTiszta, egészséges zöldség.Tisztára mosott, forró vízzel kiöblített üveg, kupak.Légmentes lezárás.Száraz dunsztolás.
Megjegyzés utólag (12.09.18.)
Beastie komm. kapcsolódóan:
Nagyon bántott ez a mennyiségbeli eltérés, de hamar találtam rá választ, csak elkezdtem lemérni két hasonló méretű paprikát. A "boltit" és a "kertit": egy "bolti" paprika - hangsúlyozom azonos nagyságú - átlagban 80 gr körül volt, míg ami a kertemben termett 120 gr! Nagyságra látszatra hasonló, de a kerti vastaghúsú súlyos! Egy üvegbe zárt lecsónál pedig számít a térfogat, én pedig a mennyiségre tettem utalást. A következtetésem, amivel én is sokat tanultam, hogy bizony hasonló térfogatú paprika, nem biztos, hogy hasonlú súlyú.
A paradicsomnál ugyanígy lehetnek eltérések csak a sűrűsséget illetően.
Tehát kérem, legyenek erre figyelemmel.
Ha Valakinek ez kellemetlenséget okozott, bocsánatát kérem.
Köszönöm.
Szeretetrehangoltan a Facebookon:)))
Kommentáld!